niedziela, 19 maja 2013

5. edycja kursów malarstwa i rysunku Królewskiej Akademii Sztuki

Widok na Pawilon Rzeźb, w którym odbywają
się kursy. (fot. Anna Pszonka)

   Królewska Akademia Sztuki, działająca od dwóch lat w Muzeum Pałacu w Wilanowie, zakończyła 5. edycję kursów malarstwa i rysunku.  

   Zajęcia odbywały się od marca do maja br., przez 10 następujących po sobie niedziel. Uczestnicy podejmowali trudne problemy związane z rysunkiem studyjnym oraz tworzyli w różnych technikach malarskich. Głównym zagadnieniem była nauka konstrukcji i proporcji w rysunku oraz kompozycji i uruchamiania wyobraźni malarskiej wraz z zapoznawaniem się z materią malarską wykonywanych prac. 
   Uczestnicy kursu korzystali z materiałów malarskich firmy Windsor&Newton (http://www.maluje.pl/).   Andrzej S. Grabowski, artysta malarz, kurator Królewskiej Akademii Sztuki, tak oto podsumował 5. edycję: "Malarstwo jest bardzo złożoną dyscypliną sztuki i wymaga od malarza, wiedzy, koncentracji, umiejętności podejmowania decyzji oraz szeroko pojętej wyobraźni. Muszę podkreślić, że poziom artystyczny i poważne podejście do tematu malarstwa było dla większości kursantów standardem. 
   Niemniej jednak, chciałbym wyróżnić utalentowane osoby, takie jak: Lidia Sitek, Anna Jekiełek, Kinga Pomorska, Katarzyna Nowakowska, Dagmara Puszczyk, Grażyna Jeżak, Marianna Konarzewska i przede wszystkim Małgorzata Jaworska.
   Była to dla mnie wielka radość i przyjemność patrzeć, jak uczestnicy kursu rozwijają swój malarski talent.
   Dziękuję również Annie Pszonce - mojej asystentce, studentce warszawskiej ASP, za ogromny wkład w pracę z kursantami oraz serce dla sztuki. Ania jest również autorką zdjęć."
    Następna, 6. edycja kursów malarstwa i rysunku Królewskiej Akademii Sztuki w Wilanowie, rozpocznie się w pierwszą niedzielę sierpnia 2013 r. O szczegółach poinformuję Państwa już wkrótce. Tym razem kurs będzie nosić tytuł: „OD AKAWARELI DO PASTELI”.

   Oto przykłady kilku wybranych prac powstałych podczas 5. edycji Królewskiej Akademii Sztuki.

Anna Jekiełek - akryl

Dagmara Puszczyk - pastel i ołówek

Katarzyna Nowakowska - akryl

Kinga Pomorska - akryl


Małgorzata Jaworska - akrylLidia Sitek - akryl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz